Najliczniejsza klasa żeglarska na wodach Zatoki Puckiej – Mistrzostwa Europy w klasie ILCA 4 już w czerwcu!

19 lutego 2025

Najliczniejsza klasa żeglarska na wodach Zatoki Puckiej – Mistrzostwa Europy w klasie ILCA 4 już w czerwcu!

Od 18 do 25 czerwca w Pucku odbędą się Mistrzostwa Europy w klasie ILCA 4. Na starcie stanie 400 żeglarzy z całego kontynentu. Nadchodzące regaty to mistrzostwa z ograniczoną liczbą zgłoszeń, a ze względu na organizację wydarzenia
przez Polskie Stowarzyszenie Klasy ILCA we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim biało-czerwoni otrzymali
aż 36 miejsc – 12 w kategorii dziewcząt i 24 w kategorii chłopców.

Międzynarodowe doświadczenie
Klasa ILCA lubi wracać do Polski. W ostatnich dwóch latach w Gdyni oraz w Dziwnowie odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata i Europy w klasie ILCA 6 oraz Mistrzostwa Świata U-21. Przyszedł czas na malowniczą Zatokę Pucką – miejsce,
które od lat przyciąga żeglarzy z całego kraju i Europy, tworząc unikalne warunki do żeglowania. W tym roku postanowiono
nie tylko zorganizować Mistrzostwa Europy w Pucku, ale także na przełomie maja i czerwca Puchar Europy dla wszystkich zawodników dawnego „Lasera”.

Wody Zatoki Puckiej niejednokrotnie gościły regaty rangi międzynarodowej. Puck to od dekad doskonała baza dla żeglarzy,
a regaty na skalę światową organizowane są od ponad 40 lat. Już w 1983 roku o mistrzostwo Europy walczyli zawodnicy z klasy 470, a w kolejnych latach żeglarze z całego świata przyjeżdżali do Pucka na regaty klas takich jak Mistral, Laser, Raceboard, Europa, Cadet, OK Dinghy czy Formula Windsurfing.

Klasa ILCA 4
Po Optimiście czy Open Skiffie sporo zawodników decyduje się na żeglowanie w klasie ILCA 4. Cała klasa, ze względu
na jej transparentność i możliwość swobodnego zmieniania wielkości żagla, stwarza wiele możliwości żeglarzom, co przekłada się na największą liczbę zawodników w tej klasie.

Specyfika klasy ILCA 4 jest taka, że w ciągu trzech lat prawie 60 osób znalazło się w kadrze, w tzw. akademii. Zawodnicy przychodzą na rok, dwa, a w momencie, gdy osiągają wynik międzynarodowy lub mają odpowiednie warunki fizyczne, przechodzą do klasy ILCA 6 – olimpijskiej w przypadku kobiet i przygotowawczej u mężczyzn tłumaczy trener Mirosław Laskowski.

W klasie ILCA 4 żegluje się do 16. roku życia. W Polsce, w sezonie, odbywają się eliminacje do regat zagranicznych
oraz do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Organizowane są także Mistrzostwa Polski w sprincie.

Na świecie żegluje 225 tysięcy zawodników z 140 krajów. Jest to najpopularniejsza na świecie żaglówka regatowa zarówno
dla dorosłych, jak i młodzieży.

Liderzy i liderki polskiej kadry ILCA 4
Jako trener kadry podjąłem decyzję, że skład główny kadr A i B na Mistrzostwa Europy wybiorę po pierwszych regatach, ponieważ
nie da się tak szybko przeprowadzić eliminacji. Z kadry wyłoniona zostanie grupa, kt
óra wystartuje w regatach pod opieką wyznaczonych czterech trenerów kadrowych. Jednak nie ma oficjalnych eliminacji na ME tłumaczy trener kadry ILCA 4 Mirosław Laskowski.

W Polsce, w klasie ILCA 4, w poprzednim sezonie triumfowała Patrycja Jałoszyńska (KŻ Nysa). Zawodniczka Klubu Żeglarskiego Nysa zwyciężyła Mistrzostwa Polski w Sprincie, które odbyły się w Pucku, oraz stanęła na najwyższym stopniu podium podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Dziwnowie. 15-latka w tym roku będzie łączyć żeglowanie na klasie ILCA 4 z klasą ILCA 6.

Patrycja jest w kadrze narodowej ILCA 4 trzeci rok. Rozwijała się przy Hani Rogowskiej, kiedy w 2022 roku trzy zawodniczki były w TOP 15 mistrzostw świata, w tym Hania miała dwa medale ME i MŚ. Patrycja trenowała z tymi zawodniczkami i już wtedy pokazywała,
że ma szansę na wysokie oraz szybkie żeglowanie. Wiążemy nadzieję, że regaty w Pucku zakończy w TOP 8. Wśr
ód kobiet w szkoleniu na klasie ILCA 4 od dwóch - trzech lat są także Zosia Brzozowicz (YKP Gdynia) i Kornelia Urzędowska (UKŻ Siódemka Białystok), które mają realne szanse na dobre wyniki. Celujemy, że pięć lub sześć zawodniczek skończy mistrzostwa w złotej grupie komentuje Laskowski.

Wśród chłopców po ubiegłym sezonie można spodziewać się dobrego wyniku u Szymona Mocarskiego (YKP Gdynia), Mikołaja Głowy (Horn Kraków) i Wojciecha Bortkiewicza (CHKŻ Chojnice). Zawodnicy przeplatali się na podium regat krajowych.
Szansą wśród chłopców są trzy miejsca w złotej grupie, a największym celem jest zajęcie miejsca w TOP 15 dodaje trener Mirosław.

W ubiegłym roku Mistrzostwa Europy w klasie ILCA 4 miały miejsce w Izoli, w Słowenii. Złoty medal wywalczyła Hiszpanka Gabriela Morell oraz Włoch Lorenzo Ghirotti. Najwyżej wśród reprezentantów Polski uplasowała się Martyna Stachowiak – 23. pozycja oraz Wojciech Wójcik – 42. miejsce. Czy domowe wody okażą się bardziej łaskawe? Dowiemy się już w czerwcu!